Częstość występowania schorzeń alergicznych ciągle wzrasta. Diagnostyka czasami jest trudna i skomplikowana. W wielu jednak przypadkach objawy są na tyle charkterystyczne, że pozwalają podejrzewać ich przyczynę uczuleniową. 
Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu kataru z wodnistą wydzieliną lub blokadą nosa, kichania, świądu nosa i gardła, świądu oczu połączonego z łzawieniem i zaczerwienieniem  spojówek. Niejednokrotnie objawem jest napadowy kaszel, czasem z towarzyszącą dusznością i "świstami" w klatce piersiowej. Alergię często objawia się na skórze pod postacią swędzącej pokrzywki lub wyprysku.  
Właściwa diagnostyka oparta między innymi na testach uczuleniowych i prowokacyjnych oraz doświadczenie lekarza pozwalają w większości przypadków postawić trafną diagnozę. 

Leczenie jakie mamy do  dyspozycji  to  substancje  przeciwuczuleniowe  przeciwzapalne oraz cała gama leków wziewnych. U wybranych pacjentów stosujemy najskuteczniejsze, bo przyczynowe leczenie jakim jest immunoterapia swoista czyli odczulanie.

Prowadzona diagnostyka i leczenie dzieci i dorosłych  obejmuje m.inn. :

Alergiczne zapalenie błony sluzowej nosa i spojówek

Astmę oskrzelową uczuleniową

Alergiczne zapalenia skóry (AZS), wypryski skórne

Pokrzywki ostre i przewlekłe

Alergie pokarmową

Alegie lekowe